Ortodoncja

Ortodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów oraz we wzajemnej relacji szczęki i żuchwy.

Dlaczego leczenie ortodontyczne jest ważne?

Leczenie wad zgryzu i wszelkich nieprawidłowości związanych z ułożeniem zębów oraz relacji szczęki górnej i żuchwy jest o tyle ważne, ponieważ nieleczone mogą wpływać na funkcjonowanie całego organizmu pacjenta poprzez m.in.:
-trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej – w konsekwencji powstawanie próchnicy oraz innych schorzeń jamy ustnej,
-problemy w przeżuwaniu i prawidłowym rozdrabnianiu pokarmu – mogą wywoływać problemy ze strony układu pokarmowego,
-problemy z mową, seplenienie czy mowa niewyraźna – mogą wpływać na problemy w nauce i komunikację z otoczeniem,
-nawracające bóle szyi i głowy – są najczęściej spowodowane przez niewłaściwe rozłożenie się siły nacisku w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni głowy i szyi -bóle te mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i być trudne do zdiagnozowania.

Ponadto niektóre problemy związane ze zgryzem czy ułożeniem zębów i szczęki w dużej mierze wpływają na nasz wygląd i estetykę naszego uśmiechu, a co za tym idzie – na naszą samoocenę, jakość i komfort życia.

implanty

Dla kogo jest przeznaczone leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne przeznaczone jest dla osób w każdym wieku, warunkiem przystąpienia do takiego leczenia jest odpowiednia konsultacja ze swoim ortodontą, który dokładnie oceni jakie możliwości leczenia będą brane pod uwagę oraz określi czy do jego podjęcia nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Najczęściej leczonymi ortodontycznie pacjentami jest młodzież oraz dzieci, ponieważ struktury kostne u tej grupy wiekowej dopiero się rozwijają, co pozwala na łatwiejszą korekcję ich wad zgryzu i ustawienia zębów. Niemniej jednak osoby dorosłe także mogą poprawić swój uśmiech i zdrowie, wiek tutaj nie jest żadną przeszkodą.

Ortodontyczne aparaty stałe – najbardziej popularny rodzaj aparatu ortodontycznego. Cechą wspólną wszystkich aparatów stałych jest to, że mocuje je się na powierzchniach zębów za pomocą specjalnych klejów do ich montażu, co znaczy, że ich zdjęcie następuje dopiero po zakończeniu leczenia. Wśród aparatów stałych możemy wyróżnić aparaty metalowe, estetyczne, lingwalne czy samoligaturujące. Najczęściej stosowany i tym samym najpopularniejszym rodzajem aparatu stałego jest aparat metalowy, który składa się z metalowych zamków, łuku oraz ligatur. Główną rolę podczas leczenia odgrywa metalowy łuk, ponieważ to właśnie on wywiera odpowiednią siłę napierającą na zęby, dzięki czemu stopniowo zmienia się ich położenie zębów w jamie ustnej.

Z kolei stały aparat estetyczny wykonany jest z materiałów takich jak ceramika, jest biały co czyni je bardziej dyskretnymi i niemalże niewidzialnymi w porównaniu z tradycyjna wersją aparatu metalowego. Jest to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy cenią sobie wysoką estetykę. Ortodontyczne. Aparat stały lingwalny jest zakładany od wewnętrznej strony zębów (od strony języka) jest on całkowicie niezauważalny z zewnątrz, lecz ze względu na umiejscowienie może sprawiać pacjentom trudności podczas jego szczotkowania oraz podczas wymowy. Aparat samoligaturujący nie zawiera ligatur, metalowy łuk jest w nim mocowany za pomocą specjalnych klapek znajdujących się w zamkach.
Ortodontyczne aparaty ruchome – występują w postaci specjalnych nakładek na zęby, które są indywidualnie dopasowane do pacjenta, a sam pacjent jest zobowiązany do ich noszenia przez określony czas w ciągu dnia lub nocy (w zależności od zaleceń ortodonty). Podczas noszenia aparatu ruchomego nie należy jeść. Aparat ortodontyczny zakłada się na czyste, uprzednio wyszczotkowane zęby. Sporą zaletą aparatów ruchomych jest to, że można je zdjąć w dowolnym momencie, ponieważ nie są one przymocowane na stałe do zębów. Ich działanie polega na wywieraniu odpowiedniego nacisku na zęby, co sprzyja korekcji wad zgryzu. Przeźroczyste nakładki zębowe (np. Invisalign) są niemalże niewidoczne w stosowaniu, a pacjent który jest leczony za ich pomocą, dostaje specjalnie spersonalizowane dla niego nakładki, których zadaniem jest stopniowe przesuwanie zębów do zakładanej pozycji. Nakładki te
wymienia się co kilka tygodni, a sam pacjent powinien je nosić przez wiele godzin wedle zaleceń lekarza.

W przypadku leczenia ortodontycznego konieczna jest specjalna dbałość o higienę jamy ustnej za pomocą irygatorów, nici dentystycznych czy szczoteczek jednopęczkowych, gdyż aparaty ortodontyczne stanowią dodatkowe zakamarki, w których osadza się osad nazębny i płytka nazębna.

implanty

Etapy leczenia ortodontycznego:

1. Konsultacja ortodontyczna – podczas której lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia oraz analizuje jego uzębienie. Specjalista wykonuje niezbędne do podjęcia leczenia: zdjęcia fotograficzne, zdjęcia RTG (pantomograficzne/panoramiczne, cefalometryczne lub tomografię CBCT) oraz wyciski zębów. Podczas wizyty dokładnie zostaje przedstawiony kosztorys i indywidualny plan leczenia pacjenta.
2. Przygotowanie jamy ustnej do leczenia – polega na wykonaniu pełnej higienizacji zębów poprzez wykonanie zabiegu skalingu i piaskowania zębów oraz wyleczenia ewentualnej próchnicy.
3. Rozpoczęcie planowanego leczenia – w zależności od indywidualnego przypadku pacjenta ortodonta zakłada stały aparat ortodontyczny lub pacjent stosuje specjalnie dedykowane dla niego nakładki na zęby.
4. Regularne wizyty kontrolne, na których ortodonta sprawdza postęp leczenia poprzez porównanie ich do wcześniej wykonanych modeli diagnostyczno-kontrolnych, w przypadku aparatów stałych wymieniane są także ligatury, a w razie konieczności – pozostałe elementy aparatu stałego. Częstotliwość wizyt kontrolnych zależy od indywidualnego przypadku i rodzaju leczenia pacjenta.
5. Zakończenie leczenia – na tym etapie w przypadku pacjentów z aparatami stałymi dochodzi do ich bezbolesnego zdjęcia. Ortodonta za pomocą specjalnych kleszczy odkleja zamki i zdejmuje wszystkie
ligatury. Następnym krokiem jest higienizacja i polerowanie zębów, które pomagają pozbyć się pozostałego po aparacie kleju montażowego jak również zabiegi estetyczne- np. wybielanie zębów bonding czy wykonanie innych uzupełnień. Na wizycie zostają także pobrane nowe wyciski zębów, które są niezbędne w przygotowaniu płytki retencyjnej i końcowego modelu.

6. Retencja zębów – utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego. Dotyczy ona głównie pacjentów, którzy byli leczeni za pomocą aparatów ortodontycznych stałych. Lekarz na podstawie uprzednio popranych wycisków lub skanów zębów wykonuje specjalnie dopasowaną płytkę retencyjną, którą pacjent powinien nosić w ciągu dnia i nocy zależności od zaleceń ortodonty. W zależności od potrzeb
pacjenta możliwe jest także założenie tzw. drutu retencyjnego od wewnętrznej strony uzębienia, który jest niemalże niezauważalny.

dentysta Śląsk profilaktyka

miejsca parkingowe

gabinety klimatyzowane

WiFi

wygodne płatności

miejsce przyjazne